Beslagtagna bilar driver sociala medier vilda när auktionspartiet blir viralt

3 juli 2567 • Länk till källan

En parkeringsplats fylld med beslagtagna fordon, allt från pickupbilar till motorcyklar, som väntade på auktion gick viralt på sociala medier idag. Fordonen, både gamla och nya, auktioneras ut till utgångspriser så låga som 3 000 baht för bilar och 100 baht för motorcyklar.
Köpare måste dock hantera förfallna skatter, åtgärda skador och betala reparationer själva.
Bilder av den fullsatta tomten, som påstås vara fylld med fordon som återtagits av finansbolag, utlöste omfattande diskussioner på nätet. Många onlineanvändare delade med sig av sina tankar, vilket speglar den nuvarande ekonomiska kampen, med en användare som kritiserade regeringen för den ekonomiska nedgången.
”Du kan hitta en ny bil, men i den här ekonomin är det viktigare att ha tillräckligt att äta. Den här administrationen är så bra på att styra landet [de håller alla på att bli rika.”
Medan andra användare delade sina tankar om de tidigare ägarna av fordonen och kritiserade deras utgiftsvanor.
”Folk har pengar för att anpassa sina bilar men kan inte betala avbetalningarna. Detta är resultatet.”
Reportrar bekräftade att partiet i fråga tillhör ett framstående auktionsföretag med flera filialer. Den senaste auktionsrundan ägde rum i går på deras huvudkontor och deras Don Mueang-tomt.

Auktionshuset tillhandahöll ytterligare information, som säger att köpare måste sköta transporten av sina inköp. De framhöll också att de beslagtagna fordonen kommer med vissa problem, såsom icke-fungerande luftkonditionering, trasiga elektriska rutor och felaktiga batterier. Dessutom är köpare ansvariga för att betala eventuella utestående skatter. Fordonen säljs utan moms på 7% och kommer inte med registreringshandlingar. Istället kommer Office of the Narcotics Control Board (ONCB) att utfärda pappersarbete för nya registreringar.
Auktionen erbjuder potentiella fynd, men fungerar också som en återspegling av de bredare ekonomiska frågorna. Bilderna av rader på rader av bilar och motorcyklar som väntar på nya ägare är en mäktig symbol för de ekonomiska strider som många utsätts för just nu.